Panerai - PAM00351
PAM00351 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00351 (aka: PAM00351) |
| Name: | PAM00351 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Titanio |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM00351 features a 44mm Luminor 1950 case in brushed titanium, a brown dial and gold hands. It is powered by caliber P.9000. This watch was first introduced in 2010.