Panerai - PAM00357
PAM00357 Luminor 1950 Chrono Rattrapante Dubail
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00357 (aka: PAM00357) |
| Name: | PAM00357 Luminor 1950 Chrono Rattrapante Dubail |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 357 features a stainless steel case that is PVD-coated. It is powered by caliber OP XVIII, a Valjoux 7750 based automatic chronograph with split-seconds function. It was made for the Parisian Panerai AD Dubail as a limited edition of 75 pieces.