Panerai - PAM00359
PAM00359 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Dirty Dial 44mm
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00359 (aka: PAM00359) |
| Name: | PAM00359 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Dirty Dial 44mm |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM00359 Luminor Marina 1950 3 Days Automatic Acciaio 44mm has a black dial with full Arabic numerals - so called Dirty Dial. It is powered by caliber P.9000.