Panerai - PAM00362
PAM00362 Luminor 1950 Rattrapante
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00362 (aka: PAM00362) |
| Name: | PAM00362 Luminor 1950 Rattrapante |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 499 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 362 was created in 2010. It features a 44mm stainless steel case in Luminor 1950 design and is powered by caliber OP XVIII.