Panerai - PAM00368
PAM00368 Luminor 1950 Left-Handed 8 Days Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00368 (aka: PAM00368) |
| Name: | PAM00368 Luminor 1950 Left-Handed 8 Days Titanio |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 368, a limited edition of 1000 pieces, features a titanium case with the crown on the left side - the so-called 'Destro'.