Panerai - PAM00372
PAM00372 Luminor 1950 47 3 Days Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00372 (aka: PAM00372) |
| Name: | PAM00372 Luminor 1950 47 3 Days Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 3 Days is a real collectors and purist favorite: its design is very true to the vintage Luminor models. If features a Luminor 1950 case in 47mm and is powered by caliber P.3000. It is fitted with a plexi glass on the front, while the back is fitted with a sapphire crystal.