Panerai - PAM00375
PAM00375 Luminor 1950 3 Days Composite
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00375 (aka: PAM00375) |
| Name: | PAM00375 Luminor 1950 3 Days Composite |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Aluminium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 375 has a Luminor 1950 case made of 'Composite' - or anodized aluminum in normal speak. It is said some 2000 pieces were produced.