Panerai - PAM00386
PAM00386 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Composite / Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00386 (aka: PAM00386) |
| Name: | PAM00386 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Composite / Brown |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Aluminium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 386 is a short-lived version of the Luminor 1950 range with a anodized aluminum case and a 3-day automatic movement (caliber P.9000).