Panerai - PAM00393
PAM00393 Luminor 1950 Marina 42 3 Days Automatic Red Gold / Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00393 (aka: PAM00393) |
| Name: | PAM00393 Luminor 1950 Marina 42 3 Days Automatic Red Gold / Brown |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM00393 Luminor Marina 1950 3 Days Automatic Oro Rosso has a Luminor 1950 case in red gold and a brown sandwich dial. It is powered by caliber P.9000.