Panerai - PAM00396
PAM00396 Luminor 1950 Tourbillon GMT Ceramica
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00396 (aka: PAM00396) |
| Name: | PAM00396 Luminor 1950 Tourbillon GMT Ceramica |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 396 Luminor 1950 Tourbillon GMT Ceramica was introduced in 2012. It features a ceramic case and a black galvanic version of the P.2005 tourbillon movement.