Panerai - PAM00402
PAM00402 Luminor 1950 10 Days GMT Hong Kong Boutique
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00402 (aka: PAM00402) |
| Name: | PAM00402 Luminor 1950 10 Days GMT Hong Kong Boutique |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 402 is a limited edition of 402 pieces made for the Hong Kong Panerai boutiques. It features a caseback engraved with the Hong Kong skyline.