Panerai - PAM00403
PAM00403 Luminor 1950 10 Days GMT Taipei Boutique
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00403 (aka: PAM00403) |
| Name: | PAM00403 Luminor 1950 10 Days GMT Taipei Boutique |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Created in honor of the Taipei Panerai boutique, the PAM 403 has its caseback engraved with the famous Taipei 101 tower. It is powered by caliber P.2003.