Panerai - PAM00422
PAM00422 Luminor 1950 Marina 47 3 Days Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00422 (aka: PAM00422) |
| Name: | PAM00422 Luminor 1950 Marina 47 3 Days Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
First seen in 2012, The Panerai Luminor Marina reference PAM00422 features the hand-wound caliber 3001 housed in a 47mm stainless steel case in Luminor 1950 style.