Panerai - PAM00423
PAM00423 Luminor 1950 47 3 Days Power Reserve Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00423 (aka: PAM00423) |
| Name: | PAM00423 Luminor 1950 47 3 Days Power Reserve Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor 1950 3 Days Power Reserve is fitted with the rounded Luminor 1950 case in stainless steel. It is powered by the hand-wound, in-house caliber P.3002, which is distinguished from the P.3001 in the way the power reserve is displayed; either on front (dial) or back.