Panerai - PAM00427
PAM00427 Luminor 1950 Rattrapante 8 Days Titanio Transat Classique 2012
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00427 (aka: PAM00427) |
| Name: | PAM00427 Luminor 1950 Rattrapante 8 Days Titanio Transat Classique 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 427 Luminor 1950 Rattrapante was introduced in celebration of the 2012 Transat Classique, a classic yachts race across the Atlantic ocean. Its caliber P.2006/3 is housed in a Luminor 1950 style case of 47mm.