Panerai - PAM00433
PAM00433 Luminor 1950 10 Days GMT Singapore Boutique
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00433 (aka: PAM00433) |
| Name: | PAM00433 Luminor 1950 10 Days GMT Singapore Boutique |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor 1950 10 Days GMT PAM 433 was created for the Singapore Ion Panerai boutique. It has a solid caseback engraved with an image of the Singapore skyline.