Panerai - PAM00435
PAM00435 Luminor 1950 10 days Munich Boutique
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00435 (aka: PAM00435) |
| Name: | PAM00435 Luminor 1950 10 days Munich Boutique |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 434 Luminor 1950 10 Days was created for the Munich Panerai boutique. Its caseback is engraved with the Frauenkirche. It is powered by caliber P.2003.