Panerai - PAM00438
PAM00438 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Tuttonero
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00438 (aka: PAM00438) |
| Name: | PAM00438 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Tuttonero |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'Tuttonero' has a case and bracelet both in ceramic for a full-black look. It has a black dial with Arabic numerals.