Panerai - PAM00441
PAM00441 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Ceramica
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00441 (aka: PAM00441) |
| Name: | PAM00441 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Ceramica |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 441 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Ceramica has a ceramic case in Luminor 1950 design. Its caliber 9001 has three days of power reserve and an additional hour hand. It has a dial featuring full Arabic numerals.