Panerai - PAM00498
PAM00498 Luminor 1950 3 Days Automatic Fu
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00498 (aka: PAM00498) |
| Name: | PAM00498 Luminor 1950 3 Days Automatic Fu |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 498 was introduced somewhere around 2012. It features a black dial with the 'Fu' symbol at six o'clock - much like the handwound PAM 366.