Panerai - PAM00499
PAM00499 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Acciaio 44mm
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00499 (aka: PAM00499) |
| Name: | PAM00499 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Acciaio 44mm |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM00499 Luminor Marina 1950 3 Days Automatic Acciaio 44mm has Luminor 1950 style case in 44 and a bright white dial. It is powered by caliber P.9000.