Panerai - PAM00523
PAM00523 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Acciaio 42mm
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00523 (aka: PAM00523) |
| Name: | PAM00523 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Acciaio 42mm |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina 1950 3 Days Automatic Acciaio features the Luminor 1950 case in 42mm. It is fitted with a white dial with black painted Arabic numerals. Powering this watch is the Panerai in-house caliber P.9000 movement. It was first introduced in 2013.