Panerai - PAM00524
PAM00524 Luminor 1950 44 3 Days Chrono Flyback Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00524 (aka: PAM00524) |
| Name: | PAM00524 Luminor 1950 44 3 Days Chrono Flyback Automatic Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Acciaio PAM 524 was introduced in 2013. It is powered by caliber 9100, an automatic chronograph with flyback and three days of power reserve.