Panerai - PAM00525
PAM00525 Luminor 1950 44 3 Days Chrono Flyback Automatic Red Gold / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00525 (aka: PAM00525) |
| Name: | PAM00525 Luminor 1950 44 3 Days Chrono Flyback Automatic Red Gold / Black |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Powered by Panerai's own Caliber 9100 flyback chronograph movement, the Luminor 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Oro Rosso was first introduced in 2013. It features a 44mm case made of red gold and a black dial. It has a stainless steel brother in ref. 524.