Panerai - PAM00526
PAM00526 Luminor 1950 47 Regatta 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00526 (aka: PAM00526) |
| Name: | PAM00526 Luminor 1950 47 Regatta 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Black |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
First introduced in 2013, the Panerai Luminor 1950 Regatta ref. PAM 536 features an adapted version of caliber 9100, now featuring a regatta count down. It has a case made of titanium measuring 47mm across - 3mm larger than its regular chronograph brothers ref. PAM 524 and 525.