Panerai - PAM00528
PAM00528 Luminor 1950 Tourbillon GMT Ceramica Lo Scienziato
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00528 (aka: PAM00528) |
| Name: | PAM00528 Luminor 1950 Tourbillon GMT Ceramica Lo Scienziato |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2013 Panerai Luminor 1950 Tourbillon GMT Ceramica Lo Scienziato marks a distinct departure from the clean toolwatches the Firenze-born brand is generally known for. Its caliber 2005/S has a very high-tech look that can be admired through both the front as well as the back. In the best of Panerai traditions, it is housed in a case that is generously proportioned: made of ceramic, it measures 48mm across.