Panerai - PAM00530
PAM00530 Luminor 1950 Rattrapante 8 Days Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00530 (aka: PAM00530) |
| Name: | PAM00530 Luminor 1950 Rattrapante 8 Days Titanio |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Rattrapante PAM 530 was introduced in 2013. It is powered by caliber P.2006/3, a hand-wound movement with 8 days of power reserve and split seconds chronograph. Its case in titanium measures 47mm across.