Panerai - PAM00531
PAM00531 Luminor 1950 3 Days GMT 24h Automatic Acciaio 44mm
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00531 (aka: PAM00531) |
| Name: | PAM00531 Luminor 1950 3 Days GMT 24h Automatic Acciaio 44mm |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2014 PAM00531 Luminor 1950 3 Days GMT 24h Automatic Acciaio 44mm features a GMT movement (caliber 9001) with additional 24h hand - the earlier P.9001 notably has an additional 12h hand. The Luminor 1950 case measures 44mm across. Its hands are highly reminscent of the popular PAM 88.