Panerai - PAM00533
PAM00533 Luminor 1950 44 10 Days GMT Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00533 (aka: PAM00533) |
| Name: | PAM00533 Luminor 1950 44 10 Days GMT Automatic Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 10 Days GMT Automatic Acciaio PAM 533 was introduced to the Panerai collection in 2014. It is powered by caliber 2003 and housed in stainless steel.