Panerai - PAM00535
PAM00535 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Acciaio 42mm
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00535 (aka: PAM00535) |
| Name: | PAM00535 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Acciaio 42mm |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2014 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Acciaio 42mm features a 42mm Luminor 1950 case and a black hobnail dial. It is powered by caliber P.9001.