Panerai - PAM00557
PAM00557 Luminor 1950 47 Left-Handed 3 Days STainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00557 (aka: PAM00557) |
| Name: | PAM00557 Luminor 1950 47 Left-Handed 3 Days STainless Steel / Black |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2014 Luminor 1950 Left-Handed 3 Days Acciaio is the left-handed (or 'destro') version of the popular PAM00372. It features the Luminor 1950 case in 47mm fitted with a plexiglass on the front and a sapphire crystal, revealing the P.3000 movement, on the back.