Panerai - PAM00576
PAM00576 Luminor 1950 44 8 Days GMT Red Gold / Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00576 (aka: PAM00576) |
| Name: | PAM00576 Luminor 1950 44 8 Days GMT Red Gold / Brown |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor 1950 8 Days GMT Oro Rosso was introduced at SIHH 2014. It features a red gold case and a brown dial. It is powered by caliber P.2002.