Panerai - PAM00578
PAM00578 Luminor 1950 Tourbillon GMT Titanio Lo Scienziato
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00578 (aka: PAM00578) |
| Name: | PAM00578 Luminor 1950 Tourbillon GMT Titanio Lo Scienziato |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
“Lo Scienziato” skeletonised tourbillon collection, dedicated to the Tuscan genius Galileo Galilei, who with his discoveries laid the foundations for the development of mechanical timepieces, is the most prestigious result of the research and development carried out by the Laboratorio di Idee of the Panerai Manufacture in Neuchâtel. Lo Scienziato – Luminor 1950 Tourbillon GMT Titanio, Special Edition limited to only 150 examples belongs to this distinguished series.