Panerai - PAM00579
PAM00579 Luminor 1950 Chrono Mono-Pulsante Left-Handed 8 Days Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00579 (aka: PAM00579) |
| Name: | PAM00579 Luminor 1950 Chrono Mono-Pulsante Left-Handed 8 Days Titanio |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2014 PAM 579 is powered by caliber P.2004/9. It features a titanium case of 47mm and a brown dial. It is a limited edition of 300 pieces.