Panerai - PAM00580
PAM00580 Luminor 1950 44 3 Days Chrono Flyback Automatic Ceramic / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00580 (aka: PAM00580) |
| Name: | PAM00580 Luminor 1950 44 3 Days Chrono Flyback Automatic Ceramic / Black |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Ceramica was introduced just prior to SIHH 2015. It features a matet ceramic case in 44mm and the automatic P.9100 flyback chronograph movement.