Panerai - PAM00601
PAM00601 Luminor 1950 Equation Of Time 8 Days Acciaio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00601 (aka: PAM00601) |
| Name: | PAM00601 Luminor 1950 Equation Of Time 8 Days Acciaio |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2015, the Panerai PAM 601 features a hand-wound movement with equation of time display. The stainless steel case measures 47mm across. The PAM 516 is a similar model in the Radiomir 1940 collection.