Panerai - PAM00605
PAM00605 Luminor 1950 3 Days Firenze
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00605 (aka: PAM00605) |
| Name: | PAM00605 Luminor 1950 3 Days Firenze |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 605 was created for the Florence Panerai boutique. It sports an unusual anthracite dial with sun-burst finish. It is based on the 372 model. Production is said to be limited to 100 pieces a year.