Panerai - PAM00606
PAM00606 Luminor 1950 3 Days Hong Kong
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00606 (aka: PAM00606) |
| Name: | PAM00606 Luminor 1950 3 Days Hong Kong |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 606 Luminor 1950 is a Hong Kong exclusive version of the Luminor 1950 3 Days PAM 372. It has a stainless steel case of 47mm and is fitted with a green canvas strap. The lume color is slightly different and is has Hong Kong engraved on the crown guard. Number of pieces currently not known.