Panerai - PAM00618
PAM00618 Luminor 1950 3 Days Automatic Hong Kong
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00618 (aka: PAM00618) |
| Name: | PAM00618 Luminor 1950 3 Days Automatic Hong Kong |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 618 was created for the Hong Kong Panerai boutiques. It features a stainless steel case and ablack dial with golden hands and a canvas type strap.