Panerai - PAM00629
PAM00629 Luminor California 3 Days Titanio DLC 47mm
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00629 (aka: PAM00629) |
| Name: | PAM00629 Luminor California 3 Days Titanio DLC 47mm |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor 1950 3 Days Titanio DLC reference PAM 629 was introduced at Watches & Wonders 2015. It features a titanium case with DLC-coating and a ' California' dial with mixed Roman / Arabic numerals. It is powered by caliber P.3000.