Panerai - PAM00652
PAM00652 Luminor 1950 47 Regatta PCYC 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00652 (aka: PAM00652) |
| Name: | PAM00652 Luminor 1950 47 Regatta PCYC 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Black |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 PCYC Regatta PAM 652 was introduced in 2017 in honor of the Panerai Classic Yacht Challenge. It features an adapted version of caliber 9100 with a regatta count down. It has a case made of titanium measuring 47mm across with an engraved case back.