Panerai - PAM00653
PAM00653 Luminor 1950 44 PCYC Chrono Flyback Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00653 (aka: PAM00653) |
| Name: | PAM00653 Luminor 1950 44 PCYC Chrono Flyback Automatic Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 PCYC PAM00653 was introduced in 2017 as an ode to the Panerai Classic Yachts Challenge. It features a stainless steel case of 44mm and a black dial - the latter featuring a tachymeter calibrated for nautical miles. The case back is engraved with the PCYC emblem.