Panerai - PAM00656
PAM00656 Luminor 1950 47 Equation Of Time 8 Days Titanium / Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00656 (aka: PAM00656) |
| Name: | PAM00656 Luminor 1950 47 Equation Of Time 8 Days Titanium / Brown |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 PAM00656 features a titanium case and a matte brown dial. It is powered by the hand-wound caliber P.2002/e, which features a second time zone and equation of time display. Production is limited to 500 pieces a year.