Panerai - PAM00661
PAM00661 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Carbotech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00661 (aka: PAM00661) |
| Name: | PAM00661 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Carbotech |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 661 was launched in 2016 and is the second Panerai to feature the 'Carbotech' carbon case. It is fitted with a DLC-coated titanium case back, and features a matte black dial in Submersible style.