Panerai - PAM00663
PAM00663 Luminor 1950 3 Days Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00663 (aka: PAM00663) |
| Name: | PAM00663 Luminor 1950 3 Days Brown |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The distinctive, original element of the SIHH 2016 PAM00663 is the brown dial, its colour inspired by that of the vintage watches which have undergone the discolouring effect caused by the luminous material. The substance used today to achieve exceptional night visibility, typical of all Panerai watches, is Grade A Super-LumiNova®, applied to the incisions made in the dial corresponding to the classic, large markers which indicate the hours.