Panerai - PAM00673
PAM00673 Luminor 1950 3 Days Marina Militare
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00673 (aka: PAM00673) |
| Name: | PAM00673 Luminor 1950 3 Days Marina Militare |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 673 was introduced in 2016. It features Panerai's Luminor 1950 style case paired with a historically-inspired 'Marina Militare'-signed dial. It is a limited edition of 1000 pieces.