Panerai - PAM00688
PAM00688 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Acciaio 42mm Boutique Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00688 (aka: PAM00688) |
| Name: | PAM00688 Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Acciaio 42mm Boutique Blue |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2016, the Panerai Luminor 1950 PAM 688 is a boutique-only limited edition of 300 pieces. It features a stainless steel case and a blue dial.