Panerai - PAM00703
PAM00703 Luminor 1950 Tourbillon GMT Titanio Firenze
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00703 (aka: PAM00703) |
| Name: | PAM00703 Luminor 1950 Tourbillon GMT Titanio Firenze |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Tourbillon PAM 703 is a 1/1 limited edition. It features a titanium case engraved by hand similar to the 604 and 672, while the dial is blue with sunburst finish and the Florentine Lily. It is powered by Panerai's P.2005 tourbillon movement.