Panerai - PAM00722
PAM00722 Luminor 1950 Marina 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00722 (aka: PAM00722) |
| Name: | PAM00722 Luminor 1950 Marina 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2012, the Panerai Luminor Marina 1950 3 Days Automatic Acciaio has a smaller (42mm) stainless steel case in Luminor 1950 style, an automatic movement with three days of power reserve and a black dial. Reference PAM00722 was added to the collection in 2017. It features a new iteration of Panerai's early crownguard-style bracelet.