Panerai - PAM00725
PAM00725 Luminor 1950 Oracle Team USA 3 Days Chrono Flyback Automatic Ceramica
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00725 (aka: PAM00725) |
| Name: | PAM00725 Luminor 1950 Oracle Team USA 3 Days Chrono Flyback Automatic Ceramica |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Oracle Team USA 3 Days Chrono Flyback Automatic Ceramica was introduced at SIHH 2017 as a limited edition of 200 pieces created in honor of Oracle Team USA as one of three official watches for the 2017 America's Cup. It features a matte ceramic case in 44mm and the automatic P.9100 flyback chronograph movement - not unlike the 2015 PAM 586. It's closed, DLC-coated titaniumc ase back features an engraving referencing Oracle Team USA.